Kontakt

Zdrowa Warszawa

Zdrowie jest najważniejsze. Miasto od lat konsekwentnie inwestuje w podnoszenie standardów usług medycznych, komfort i jakość obsługi pacjentów. Żyjemy dłużej, nasze oczekiwania względem służby zdrowia zwiększają się.

Obowiązkiem Warszawy jest zagwarantować mieszkańcom lepszy dostęp do ośrodków zdrowia i szpitali. Musimy też rekompensować warszawiakom to, co zabiera im rząd. To dlatego już w 2017 roku wprowadziliśmy miejski program „In vitro”, który zastępuje skasowany ogólnopolski program
wsparcia dla rodzin starających się o dziecko.

Zdecydowanie będziemy kontynuowali te działania, tym ważniejsze, że zmienia się mapa demograficzna Warszawy, średnia długość życia rośnie, a z drugiej strony – zręby dobrego i długiego życia wykuwa się już od najmłodszych lat. Samorząd ma niewielki wpływ na politykę zdrowotną państwa, ale to nie zwalnia nas z odpowiedzialności.

Musimy robić tym więcej, im gorsze skutki dla obywateli przynoszą działania rządu.

Nowe szpitale i placówki opieki zdrowotnej
W najbliższych latach zrealizujemy trzy duże inwestycje:
dokończymy budowę Szpitala Południowego (wartość inwestycji: 374 miliony złotych); zbudujemy szpital „jednego dnia” na Białołęce (wartość inwestycji: 45 milionów złotych); zmodernizujemy Szpital Bielański, dobudowując do niego nowy budynek wraz z blokiem operacyjnym (wartość inwestycji: 108 milionów złotych).

Coraz ważniejszym wyzwaniem jest starzenie się społeczeństwa, dane demograficzne są nieubłagane, już dziś musimy zadbać o osoby w podeszłym wieku, niesamodzielne, wymagające specjalistycznej i długoterminowej opieki:

( Click here to open >>> zbudujemy dwa nowe specjalistyczne pawilony opieki dla osób niesamodzielnych w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym przy ulicy Mehoffera, na 200 łóżek (45 milionów złotych); stworzymy Centrum Geriatrii i rozwiniemy opiekę geriatryczną w oparciu o miejskie placówki; wdrożymy program teleopieki dla seniorów – opaski monitorujące stan zdrowia, z funkcją powiadamiania w wypadku zagrożenia.

Krótsze kolejki do lekarzy
Jedną z największych bolączek służby zdrowia w Polsce jest zbyt długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty. Mamy pomysł na przynajmniej częściowe rozwiązanie tego problemu w Warszawie.

Już od 2019 r. miasto zapłaci za dodatkowe dyżury lekarzy kardiologów, ortopedów, okulistów i alergologów w przychodniach miejskich – co najmniej jednej w dzielnicy (w sumie w 20).

W każdej z tych przychodni lekarze specjaliści codziennie będą mieli dodatkowe dyżury. Koszt dodatkowych godzin pracy lekarzy specjalistów w skali roku wyniósłby około 7 milionów. Za te pieniądze warszawscy pacjenci otrzymają prawie 60 tysięcy dodatkowych wizyt u specjalisty!

Wprowadzimy program Warszawskiej Świątecznej Pomocy Lekarskiej. W jego ramach naprawimy katastrofalny błąd Narodowego Funduszu Zdrowia iprzywrócimy sobotnio-niedzielne (świąteczne) dyżury internistów i pediatrów w przychodniach miejskich – przynajmniej w jednej na każdą dzielnicę. W ten sposób ulżymy pacjentom, którzy szukając dziś pomocy w nagłych przypadkach, są skazani
na wielogodzinne kolejki w szpitalach.

Będziemy systematycznie organizować warszawskie „Pikniki Medyczne”, podczas których lekarze różnych specjalności przeprowadzą badania podstawowe.

Opieka zdrowotna dla wszystkich
Będziemy kontynuować program In vitro i zapewnimy dostępność wszystkich usług ginekologicznych, zapewniając dyżury ginekologa bez klauzuli sumienia. Będziemy kontynuować i rozpoczniemy nowe programy profilaktyczne: In vitro, „Bilans 70- i 80-latka”, „Profilaktyka stomatologiczna dzieci”.

Wzmacnianie profilaktyki chorób zakaźnych
Miasto dofinansuje lepsze szczepionki skojarzone dla małych dzieci („6w1”), sfinansuje także szczepienia, które nie znalazły się w karcie szczepień obowiązkowych, a są zalecane: szczepienia dzieci przeciwko HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) oraz szczepienia dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym przeciwko grypie.

Warszawa sfinansuje też szczepienia przeciwko grypie dla kobiet w ciąży i nadal będzie finansować takie szczepienia dla seniorów. Będziemy też aktywnie wspierać edukację i uświadamiać rodzicom konieczność i obowiązek szczepienia swoich dzieci.

źródło: Program dla Warszawy (Rafała Trzaskowskiego)

Komentarze publiczne:

Inż. Franciszek: [jaki koszt wybudowania 2xPawilonów dla 200 łóżek, czy to koszt około 5.000.000,00 PLN ?]

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *