Kontakt

Program dla Warszawy

now browsing by category

 

Trzaskowski o odpowiedzialności za awarię: to Gronkiewicz-Waltz jest odpowiedzialną za awarię Czajki

– Koncepcje budowania kolektora pod Wisłą pojawiły się wcześniej. Zobaczymy, kto zawinił. Hanna Gronkiewicz-Waltz nie była pod ziemią i nie sprawdzała, jak są te rury cięte. Natomiast odpowiedzialność będzie wyciągnięta na pewno do tych, którzy przyczynili się do tej awarii – mówił w Polsat News prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski na pytanie Bogdana Rymanowskiego, kiedy zostaną naprawione kolektory, które uległy awarii, odpowiedział, że za wcześnie, by o tym mówić.
B – Eksperci pracują od wielu dni nad tym; zdjęli olbrzymią pokrywę betonową, muszą zbadać cały rurociąg krok po kroku. To jeszcze potrwa – wyjaśnił. Zapewnił, że dokładną analizę będziemy mieli w ciągu najbliższych tygodni.

– Będziemy sprawdzać, czy zawinili projektanci, czy to było w fazie projektowania, czy w fazie koncepcji czy w fazie wykonania; czy pojawiły się jakieś błędy, jeżeli chodzi o eksploatację. To wszystko badają eksperci i na pewno na końcu będziemy wyciągali z tego wnioski – zapewnił prezydent Warszawy.

Pytany, czy Hanna Gronkiewicz-Waltz, za której prezydentury była rozbudowywana „Czajka”, jest odpowiedzialna za ewentualne nieprawidłowości w trakcie realizacji inwestycji, odrzekł, że koncepcje budowania kolektora pod Wisłą pojawiły się wcześniej.

Rafał Trzaskowski zapytany, czy podziękuje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za pomoc rządu, zadeklarował, że jak tylko rurociąg będzie funkcjonował w 100 proc., to na pewno tak zrobi.

– Rząd pomaga w takich sytuacjach, to jest całkowicie normalne. Cieszę się, że po tej fazie narzekania, wyciągania konsekwencji, rząd po trzech dniach podjął decyzję, że jednak trzeba pomóc – stwierdził prezydent Warszawy.

Pytany o samą budowę powiedział, że przez pierwsze dwa dni politycy PiS „wyciągali konsekwencje”. – Natomiast jeśli chodzi o samą budowę, to była dobra współpraca – powiedział.

źródło:

Wyprawka to porażka! Kolejna kompromitacja prezydenta Trzaskowskiego!

– To totalna porażka. W wyprawce jest kosz mojżeszowy, który przydaje się w opiece nad noworodkiem. Moje dziecko ma pięć miesięcy i mogę go wyrzucić, bo dziecko jest za duże i może z niego wypaść – mówi Wirtualnej Polsce mama, która dostała wyprawkę kilka dni temu. Dziecko urodziła w kwietniu.

– Władze zapowiadały, że wyprawka będzie zawierała wszystkie rzeczy dla noworodka, co uwolni rodziców od wielu zakupów. A co jest w środku? Paczka mokrych chusteczek, dwie szmatki, ręcznik i mały kocyk. Dobrze chociaż że dwa body są w trochę większym rozmiarze – dodaje kobieta.

Według prezentowanego przez urząd miasta projektu, w wyprawce znajdować miały się kosmetyki, gryzaki, zestaw do pielęgnacji, książeczka, termometr, aspirator, pieluchy i ubranka. – To był pilotażowy zestaw. Rodzice, którzy go testowali, wydali opinie, na podstawie których stworzyliśmy nowy zestaw – wyjaśnia WP Magdalena Łań z warszawskiego ratusza.

Według Łań, stołeczni urzędnicy są świadomi, że część wysłanych rodzicom rzeczy jest już nieprzydatna. – Mieliśmy opóźnienie z przetargiem. Kosze mojżeszowe mogą być już za małe, ale za to dwa ubranka daliśmy w większym rozmiarze – tłumaczy.

Jest jednak spora grupa rodziców, do których wyprawka w ogóle nie dotarła mimo złożonego w kwietniu wniosku. Niektórzy nie mają też żadnych informacji o wyprawce. Urząd miasta zapewnia jednak, że w najbliższych tygodniach wszyscy rodzice dzieci urodzonych po 1 kwietnia, otrzymają świadczenie.

Od 1 kwietnia można składać wnioski o jednorazowe wsparcie rzeczowe “Wyprawka dla Warszawskiego Malucha”. – Mam nadzieję, że taki powitalny prezent dla małej warszawianki czy warszawiaka będzie nie tylko użyteczny, ale będzie także miłą pamiątką radosnego faktu przyjścia na świat nowego obywatela naszego miasta – mówił wówczas Rafał Trzaskowski.

źródło: [Wirtualna Polska]

/ bal

Greenpeace ? – Vistula, help me

Prezydent miasta stołecznego Warszawa pan Rafał Trzaskowski, mam to wszystko ‘gdzieś’, morze Bałtyk jest dużym akwenem i przyjmie to co się rozlało w stolicy (jak zawsze nieporadny, prosty człowiek – dyzma.eu)

The Mayor of the Capital City of Warsaw, mr. #Rafał Trzaskowski, I have it all ‘somewhere’, the Baltic Sea is a large body of water and will accept what has spilled in the capital (as always a clumsy, simple man – dyzma.eu)

A gówno ! Chodźmy stąd bo mnie szlag trafi!Dyzma

Komentarze:
“#Suski o awarii w “Czajce”: To mi przypomina sytuację katastrofy w Czarnobylu”
Minister przyznał też, że “zdarza się, że rury pękają”. – Ale jeśli nie ma reakcji, jeśli ukrywa się ten fakt, jeśli odmawia się pomocy, którą rząd chce i oferuje, to to jest bardzo, bardzo zła sprawa. Tymczasem się schowali. Obradował sztab kryzysowy. Myślę, że ten sztab kryzysowy będzie obradował nad tym jak wybrnąć z tej sytuacji, jak przedstawić ludziom, że to jest wina Prawa i Sprawiedliwości – skwitował.” (Updated on: Wrz 1, 2019 @ 10:53)

“#Henryk Kowalczyk skomentował awarię oczyszczalni ścieków Czajka. – To niezwykle groźne zjawisko. Mogło dojść do potężnych szkód środowiskowych – tłumaczy. Jak zaznacza, do katastrofy doszło we wtorek o godz. 5. Uszkodzone miały być już dwa kolektory. Minister środowiska zapewnia, że rząd deklaruje pomoc władzom Warszawy” (Updated on: Wrz 1, 2019 @ 10:55)

“#Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Renata Tomusiak.
“We wtorek rano mieliśmy awarię jednego kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni ‘Czajka’. Dzień później okazało się, że również drugi kolektor przestaje funkcjonować – powiedziała Tomusiak.
Śledztwo prokuratury
“Od rana trwa wielki kryzys ściekowy” – ocenił na konferencji zorganizowanej w okolicy miejsca wycieku w oczyszczalni “Czajka”, warszawski radny Sebastian Kaleta” (Updated on: Wrz 1, 2019 @ 11:02)

 “#Zdaniem Joachima Brudzińskiego awarię dałoby się usunąć szybciej, jednak na drodze do uporania się z problemem ścieków stoi warszawski ratusz. – Nie Twitter jest tu najważniejszy oraz próba lansowania się na awarii – skomentował wypowiedź byłego szefa MSWiA Rafał Trzaskowski.” (Updated on: Wrz 1, 2019 @ 11:10)

 “#Jesteśmy spóźnieni o kilka dni, bo gdyby wtedy była odpowiednia reakcja (prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego – przyp. red.) i gotowość do współpracy z ministerstwami środowiska, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej i obrony narodowej to być może ten ponton by już stał i ta alternatywna linia byłaby ciągnięta – mówił w sobotę w Szczecinie Joachim Brudziński.” (Updated on: Wrz 1, 2019 @ 11:13)

 “#Pan Andruszkiewicz: To będzie symbol rządów Trzaskowskiego, wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz skomentował awarię oczyszczalni ścieków “Czajka” w Warszawie, która doprowadziła do zrzutu nieczystości do Wisły. ” I wy chcecie rządzić Polską…?!” – pyta polityk.” (Updated on: Wrz 1, 2019 @ 11:24)

 “#EUROposeł Patryk Jaki przez prawie dob…ę @trzaskowski_ ukrywał wyciek ścieków do Wisły. Warszawie grozi katastrofa ekologiczna, zagrożone mogą być unikalne rezerwaty przyrody. A spółka jest pełna zadowolonych z siebie działaczy PO.” (Updated on: Wrz 1, 2019 @ 11:35)

Martwe szczury na brzegu zanieczyszczonej Wisły [WIDEO] – Updated on: Wrz 5, 2019 @ 08:38

Tuż za miejscem zrzutu ścieków z lewobrzeżnej Warszawy, na brzegu Wisły leżą martwe szczury – informuje portal wPolityce.pl. Rzeczniczka GIOŚ Agnieszka Borowska poinformowała w środę, że w surowych ściekach komunalnych wylewanych do Wisły mogą znajdować się także ścieki z zakładów przemysłowych – powstaje więc zagrożenie skażenia metalami ciężkimi i substancjami ropopochodnymi.

Reporter telewizji wPolsce.pl wybrał się nad Wisłę, w miejsce, które znajduje się poniżej zrzutu ścieków z uszkodzonych kolektorów oczyszczalni „Czajka”. Na nagraniu zarejestrował rzekę zanieczyszczoną ściekami, które od ponad tygodnia – po awarii rurociągu pod rzeką, wpływają do wody.

Stolica pobiera wodę z ujęć znajdujących się powyżej miejsca, gdzie nieczystości trafiają do rzeki. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapewnia, że woda w stolicy jest „bezpieczna i można ją pić”.

Warszawski ratusz poinformował, że przyczyną wycieku najprawdopodobniej był błąd przy montażu rur.

Miejskie służby prowadzą ozonowanie tych ścieków, co ma usuwać większość bakterii. Zdaniem Inspektoratu Ochrony Środowiska może to jednak zaszkodzić niektórym organizmom w rzece.

źródło: [

Szef ludowców ostro atakuje Trzaskowskiego

Relacje między PSL a PO coraz bardziej napięte. Szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz po ogłoszeniu decyzji o samodzielnym starcie PSL, zdecydował się na otwartą krytykę wywodzącego się z szeregów dawnych koalicjantów Rafała Trzaskowskiego. Stwierdził, że prezydent Warszawy popełnił błędy. W jakiej sprawie?

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w wywiadzie w TVN24 powtórzył swój postulat o budowie dwóch bloków opozycji: centrowego i lewicowego. – Przeprowadziliśmy analizy. (…) Dwa bloki na opozycji to większa skuteczność i szansa, żeby zatrzymać samodzielne rządy jednej partii – powiedział. – Lewicowy, który jest możliwy i potrzebny Polsce. Umiarkowane centrum my budujemy. I naturalnym oczywiście partnerem wydaje się być Platforma, ale ona musi się określić – powiedział.

– To nasi wieloletni koalicjanci, podchodzimy do nich z szacunkiem, do wielkości ich klubu i partii – dodał.
“Podpisanie karty LGBT było błędem”

Odniósł się krytycznie do niektórych lewicowych postulatów, które głosili działacze tej partii. W jego opinii prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski “popełnił błąd” podpisując kartę LGBT.

Stwierdził, że myślenie o jak najszerszej koalicji “przegrało w wyborach europejskich”.

– Powtarzanie tego samego eksperymentu, z tymi samymi składnikami, w ten sam sposób i oczekiwanie innych efektów jest błędem – mówił. – Lista zbyt szeroka odrzuca skrzydła. Wyborca z lewicy, jak zobaczy centrowca z PSL, powie “nie, oni nigdy nie zrealizują naszych postulatów”, z drugiej strony nasz wyborca, jak zobaczy kogoś, kto jeszcze przed chwilą mówił o liberalizacji aborcji i mówi, że będzie to jeden z najważniejszych postulatów w Sejmie, to zostanie w domu
– podkreślił lider PSL.

Kosiniak-Kamysz przekazał też, że “naturalny deadline” (termin), jeśli chodzi o przedwyborcze koalicje, to “ten tydzień”. – To nie jest mój deadline, to naturalny deadline nas wszystkich. O tym też mówią przedstawiciele Platformy – mówił.
“Przykro mi, że Trzaskowski musiał iść w tym marszu”

Z kolei w poniedziałkowym wywiadzie dla Polsat News szef ludowców odniósł się do udziału prezydenta Warszawy w Paradzie Równości. – Ubieranie sobie durszlaka na głowę i profanowanie jednej z najważniejszych modlitw dla katolików, jest nie do przyjęcia, jest obleśne i się na coś takiego nie zgadzam – mówił w “Wydarzeniach i Opiniach” Kosiniak-Kamysz.

– Przykro mi, że Rafał Trzaskowski musiał iść w tym marszu – ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz. – Popełnił błąd, będąc na Paradzie Równości – dodał.

źródło: TVN24, Polsat News, PAP)

Pan Ziemkiewicz ostro o Trzaskowskim: Prymitywny totalniak

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zakazał manifestacji i zgromadzeń publicznych 1 maja. W pochodzie miały wziąć udział m.in. środowiska narodowe. “Pan Trzaskowski po raz kolejny pokazał się jako prymitywny totalniak który gdyby mógł zakazałby wszelkich odmiennych poglądów – a swoje narzuciłby siłą” – ocenia publicysta “Do Rzeczy” Rafał Ziemkiewicz.

Czy “Marsz Suwerenności” organizowany przez Konfederację nie przejdzie ulicami Warszawy? Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zakazał manifestacji i zgromadzeń publicznych 1 maja. W pochodzie miały wziąć udział także środowiska narodowe. Ratusz informuje, że powodem zakazu jest m. in. “wcześniejsze zajęcie terenu przez Kancelarię Prezydenta RP”.

Ratusz wyjaśnia, że w obu przypadkach przyczyną zakazu jest uprzednie “zajęcie terenu przez Kancelarię Prezydenta RP”. Kancelaria miała otrzymać zezwolenie na zajęcie pl. Zamkowego w celu organizacji uroczystości Narodowego Święta 3 Maja z udziałem Prezydenta RP. Ratusz podkreśla, że istotne są względy bezpieczeństwa, a na placu mają pracować maszyny ustawiające podesty i trybuny.

“Pan Trzaskowski po raz kolejny pokazał się jako prymitywny totalniak który gdyby mógł zakazałby wszelkich odmiennych poglądów – a swoje narzuciłby siłą, tak jak prawa LGTBQ. Sąd po raz kolejny unieważni bezprawny zakaz, ale warto dostrzec zamordyzm PO w pełnej krasie” – napisał na Twitterze Rafał Ziemkiewicz.

źródło: Twitter / @R_A_Ziemkiewicz / kga

Wielka awaria oczyszczalni w Warszawie. A opentany Rafał Trzaskowski: spuszczamy ścieki do Wisły

Doszło do poważnej awarii oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie. Jak poinformował prezydent miasta Rafał Trzaskowski, ścieki są „kontrolowanie spuszczane do Wisły”. Na pytanie, ile nieczystości trafia do rzeki, odpowiedział: „3 metry sześcienne na sekundę”.

W ratuszu zwołano sztab kryzysowy. Usterka w oczyszczalni ma dotyczyć kolektora ścieków. Aby móc ustalić faktyczną przyczynę i skutki awarii, trzeba było oczyścić rury – tłumaczył dziś Trzaskowski. Z tego powodu ogromna ilość ścieków zostanie wpompowana do Wisły. Fala nieczystości już teraz płynie do Płocka.

Czy mamy do czynienia z bombą ekologiczną – i to za kadencji prezydenta tak często mówiącego o ekologii? Jutro sztab kryzysowy ma zebrać się ponownie, więc być może będziemy wiedzieć więcej

źródło: [ msn ]

Rafal Trzaskowski – SMOG Warszawa – aktualne zanieczyszczenie powietrza pyłami PM10 i PM2.5 w Warszawie [22.07.2019 10:06]

Sprawdź stan powietrza w Warszawie 22.07.2019. Dowiedz się, czy powietrze w Warszawie jest teraz czyste. Sprawdź, ile pyłów PM2.5 i PM10 było w powietrzu Warszawy 22.07.2019 o godzinie 10:06.

Czy w w Warszawie jest smog?

Powietrze w Warszawie jest dobre 😃. Możesz iść na spacer i bez obaw oddychać pełną piersią.

To, czy jest smog i jaka jest teraz jakość powietrza w Warszawie, ostatnio sprawdzałam o 10:06. Uśrednione dla Warszawy pomiary jakości powietrza wynosiły wtedy:

 • skażenie PM2.5: 76% normy (19 µg/m³). Zanieczyszczenie nie zmieniło się.
 • skażenie PM10: 92% normy (37 µg/m³). Zanieczyszczenie maleje.

W ostatnim tygodniu średnie dobowe odczyty zanieczyszczeń wyglądały następująco:

 • 22.07.2019
  • PM2.5: 19 µg/m³
  • PM10: 37 µg/m³
 • 21.07.2019
  • PM2.5: 25 µg/m³
  • PM10: 44 µg/m³
 • 20.07.2019
  • PM2.5: 24 µg/m³
  • PM10: 41 µg/m³
 • 19.07.2019
  • PM2.5: 19 µg/m³
  • PM10: 38 µg/m³
 • 18.07.2019
  • PM2.5: 17 µg/m³
  • PM10: 35 µg/m³
 • 17.07.2019
  • PM2.5: 17 µg/m³
  • PM10: 32 µg/m³
 • 16.07.2019
  • PM2.5: 19 µg/m³
  • PM10: 36 µg/m³
 • 15.07.2019
  • PM2.5: 17 µg/m³
  • PM10: 34 µg/m³

Jakie są normy jakości powietrza w Polsce?

Normy określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Zgodnie z nimi:

 • Skażenie PM10: dobowy poziom stężeń pyłu PM10 wynosi 50µg/m³ i nie może być przekroczony częściej niż 35 dni w roku. Dodatkowo średnia roczna nie może przekraczać 40 µg/m³.
 • Skażenie PM2.5: dla pyłu PM2.5 rozporządzenie zawiera tylko normę roczną, która wynosi 25µg/m³. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła normę dobową, która wynosi 25µg/m³. Należy pamiętać, że każdy poziom stężenia pyłu PM2.5 niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Co to jest pył PM2.5?

PM2.5 to pył, którego cząsteczki są nie większe od 2,5μm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisała go jako najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka w grupie zanieczyszczeń atmosferycznych. Jego szkodliwość wynika między innymi z tego, że jego cząsteczki są na tyle małe, że mogą przenikać przez pęcherzyki płucne do krwiobiegu. Udowodniono, że ciągłe oddychanie zanieczyszczonym pyłem PM2.5 powietrzem skraca średnią długość życia. Nawet krótkotrwała ekspozycja może być szkodliwa, zwiększając ryzyko chorób układu oddechowego i krwionośnego. Dodatkowo znane są dokuczliwe objawy występujące bezpośrednio w wyniku kontaktu ze skażonym powietrzem, jak: kaszel, nasilenie astmy, uczucie duszności. Oddychanie powietrzem skażonym pyłem PM2.5 zwiększa też ryzyko zawału i arytmii.

Co to jest pył PM10?

PM10 to pył, złożony z cząstek o średnicy mniejszej lub równej 10μm. Jego występowanie jest związane przede wszystkim z procesem spalania paliw stałych i ciekłych. Pył może zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla ludzi. Dym, sadza, azbest, cząsteczki metali (arsen, nikiel, kadm, ołów), dioksyny, furany i benzpopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne – to wszystko nie tylko brzmi strasznie, ale ma też negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Jak sprawdzamy, czy jest SMOG?…

źródło:/zobacz [ naszemiasto ]

Krakowiak Trzaskowski się nie zraża i dalej reklamuje „strefę relaksu” na paletach – trwa poniżanie warszawiaków

Jak można przeczytać w internetowych wpisach, prezydent Warszawy nie zraża się krytyką, z jaką spotkała się powstała na pl. Bankowym „strefa relaksu”. Rafał Trzaskowski wciąż promuje inicjatywę. Ostatnio pomysł został zareklamowany w stołecznym dodatku do „Gazety Wyborczej.

W gazecie zamieszczono reklamę ukazującą obraz mało przypominający rzeczywistość. Przeciwnie niż to pokazano na rysunku, realna „strefa relaksu” nie cieszy się popularnością – między innymi dlatego, ze kilkadziesiąt metrów dalej jest Ogród Saski – rozległy park w centrum miasta.

Strefa powstała na ruchliwym i głośnym pl. Bankowym. Ogrodowe meble i rośliny doniczkowe za 920 tys. zł ustawiono na asfalcie. Tuż obok przejeżdżają tysiące samochodów generujących spaliny i hałas.

Pomysłstał się obiektem kpin internautów. Zespół drewnianych przedmiotów jest nazywany m.in. „skupem palet”.

źródło: [TWITTER, TVP.info ]

Przypomnijmy rozmowę z ‘Szefową Trzaskowskiego:

Gronkiewicz-Waltz niczym Kazimierz Wielki. “Zastałam Warszawę drewnianą, a jest murowana”
Już niedługo skończą się 12-letnie rządy Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie. Pani prezydent w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” twierdzi, że dzięki niej stolica zmieniła się na lepsze. “Ludzie dziękują mi za zmiany, żałują, że już nie kandyduję” – przekonuje polityk.

“Zastałam drewnianą, a jest murowana” – odparła na pytanie dziennikarza dotyczące tego, jaką Warszawę zostawia po 12 latach swoich rządów. “Nie uważam się za Hannę Wielką, ale kiedy przychodziłam tu w 2006 r., po mieście jeździły stare ikarusy i pojedyncze pociągi SKM-ki. Ścieki były spuszczane wprost do Wisły, woda w kranach płynęła właśnie z tej rzeki. To się radykalnie zmieniło” – zapewnia prezydent stolicy.

Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że jej największym osiągnięciem było zmodernizowanie komunikacji miejskiej. Na pytania o niezrealizowane obietnice prezydent odpowiada, że brak unijnego dofinansowania powstrzymał ją przed wywiązaniem się z niektórych obietnic. Jedną takich niezrealizowanych obietnic jest obwodnica Pragi.

“Jaki obieca wszystko. Nawet kosmodrom”

Pani prezydent ponadto skrytykowała kampanię Patryka Jakiego. “Jest w stanie obiecać wszystko, chyba nawet kosmodrom” – oceniła w rozmowie z “Wyborczą”. “Wynajął pokój na planie filmowym z regałem, na którym stały książki o niemieckich parowozach, składa podpisy, postawił sobie obok biurka dwie flagi, zmieściła mu się nawet flaga Unii Europejskiej. To działanie podprogowe” – mówiła polityk.
Gronkiewicz-Waltz zapewniła, że będzie głosować na Rafała Trzaskowskiego oraz innych kandydatów PO.

źródło: gazeta

Trzeba być ‘Idiotą’, aby w centrum przy ruchliwej ulicy pobudować letni park, który we wrześniu zniknie

… W Warszawie są piękne Parki i nie potrzeba leżeć na asfalcie jak robili to pseudo ‘obywatele, czy kodowcy. Smiało można nazwać prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego ‘Idiotą do potęgi.’?.

Podam zaledwie kilkanaście pięknych parków, którymi można się poszczycić również w Europie i jest tyle miejsca, że zmieszczą się w nich również turyści:

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. Rafała Trzaskowskiego. Sprawa dotyczy finansowania kampanii do Parlamentu Europejskiego – informuje Onet.

Czy kampania Rafała Trzaskowskiego do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku była nielegalnie finansowana? Prokuratura w Piotrkowie Trybunalskim wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Zawiadomienie zgłosił Michał Dzięba, były współpracownik ministra skarbu Aleksandra Grada. Zdaniem Dzięby Rafał Trzaskowski miał przyjąć 150 tys. zł od Marcina Cioka. Dzięba otwarcie przyznał, że jego celem jest wyeliminowanie Trzaskowskiego z życia publicznego.

Dzięba w przeszłości zarzucał Trzaskowskiemu zażywanie narkotyków, romans ze stażystką i zadawanie w europarlamencie pytań w imieniu prywatnej firmy swego znajomego. Mężczyzna następnie przeprosił polityka za te oskarżenia.

Prokuratura uznała, że ze względu na transparentność postępowanie dotyczące prezydenta stolicy powinno być prowadzone poza okręgiem warszawskim – informuje Onet.

Rafał Trzaskowski twierdzi, że o wszczęciu śledztwa dowiedział się od dziennikarzy Onetu.

źródło: [Onet.pl/ jfi DoRzeczy ]