Kontakt

warszawa

now browsing by category

 

*Prostak w prosty sposób oszukał warszawiaków, Trzaskowski…

„Trzaskowski kpi z własnego programu. Na 59 obietnic nie dotrzymał 55”

Politycy zarzucają prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu niedotrzymanie niemal wszystkich obietnic wyborczych. Trzaskowski „robi sobie kpiny” z własnego programu – stwierdził podczas konferencji prasowej w Sejmie europoseł PiS i były kandydat na prezydenta stolicy Patryk Jaki.

Rok temu polityk PO objął urząd włodarza stolicy. W ocenie Jakiego, bilans tych 12 miesięcy jest dla prezydenta Warszawy druzgocący.

– Na 59 obietnic, które są policzalne, Rafał Trzaskowski nie dotrzymał 55. Właśnie zaktualizowaliśmy stronę trzaskowskiwatch.com. Każdy z państwa będzie mógł zobaczyć źródło tych obietnic, dokładne cytaty, którymi posługiwał się Rafał Trzaskowski podczas kampanii prezydenckiej, i zobaczy, że nikt do tej pory nie robił sobie takich żartów z własnego programu jak Rafał Trzaskowski. Dalej nie ma wizji zarządzania miastem, a zamiast tego mamy dziwaczne projekty jak strefa palet, jak wydawanie pieniędzy na programy, takie jak LGBT+ – mówił Jaki.

Europoseł PiS zarzucił Trzaskowskiemu między innymi brak likwidacji tak zwanych kopciuchów, brak zapewnienia darmowych żłobków, odejście od obietnicy budowy obwodnicy śródmiejskiej, rezygnację z budowy czwartej i piątej linii metra, a także problemy z wypłatą 500 Plus.

Poseł PiS i do niedawna warszawski radny Sebastian Kaleta wspomniał z kolei o „kryzysie śmieciowym” w stolicy i niejasnych odpowiedziach ratusza na interpelacje ws. systemu gospodarowania odpadami.

– Oczywiście mówili »nie wiemy«, »nie, nie«. .Dlaczego tak mówili? Bo były wybory do PE, wybory do Sejmu. Przez ponad rok ukrywali dramatyczny stan zarządzania odpadami w Warszawie i dzisiaj emeryci, którzy mieszkają np. w 60-metrowy mieszkaniu będą musieli płacić horrendalne pieniądze, ażeby zaspokoić budżet na gospodarkę odpadami. Przez wiele lat ta sfera była zaniedbana – mówił Kaleta.

Polityk ocenił też, że władze Warszawy nie radzą sobie z obietnicami, mimo zwiększonego budżetu miasta. Jak zaznaczył, w okresie rządów PiS Warszawa zyskała dodatkowe 4 miliardy złotych w miejskiej kasie.

Kilka dni temu Trzaskowski ocenił, że budżet na 2020 rok będzie „bardzo trudny”. Zarzucił władzom centralnym, że obciążają samorządy częścią kosztów reform. W tym kontekście wymienił reformę edukacji i zmiany w segregacji odpadów. Zapowiedział też podwyżki niektórych opłat, w tym za odbiór odpadów.

źródło: IAR

„Magazyn śledczy Anity Gargas”: znany satyryk i wątpliwe interesy ratusza

Kontrolowane przez warszawski ratusz Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania kupiło za 40 mln zł nieruchomość, której przez siedem lat – do dziś – nie wykorzystało. W tle znany satyryk, Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej skompromitowani w aferze śmieciowej podwładni. Czy MPO jest „przechowalnią” zdyskredytowanych urzędników warszawskiego ratusza? Kogo chroni rzecznik prasowy urzędu miasta, który nie odpowiada na pytania dziennikarzy o bulwersującą sprzedaż? „Magazyn śledczy Anity Gargas” w czwartek o godz. 22.25 w TVP1.

źródło: TVP

Trzaskowski o odpowiedzialności za awarię: to Gronkiewicz-Waltz jest odpowiedzialną za awarię Czajki

– Koncepcje budowania kolektora pod Wisłą pojawiły się wcześniej. Zobaczymy, kto zawinił. Hanna Gronkiewicz-Waltz nie była pod ziemią i nie sprawdzała, jak są te rury cięte. Natomiast odpowiedzialność będzie wyciągnięta na pewno do tych, którzy przyczynili się do tej awarii – mówił w Polsat News prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski na pytanie Bogdana Rymanowskiego, kiedy zostaną naprawione kolektory, które uległy awarii, odpowiedział, że za wcześnie, by o tym mówić.
B – Eksperci pracują od wielu dni nad tym; zdjęli olbrzymią pokrywę betonową, muszą zbadać cały rurociąg krok po kroku. To jeszcze potrwa – wyjaśnił. Zapewnił, że dokładną analizę będziemy mieli w ciągu najbliższych tygodni.

– Będziemy sprawdzać, czy zawinili projektanci, czy to było w fazie projektowania, czy w fazie koncepcji czy w fazie wykonania; czy pojawiły się jakieś błędy, jeżeli chodzi o eksploatację. To wszystko badają eksperci i na pewno na końcu będziemy wyciągali z tego wnioski – zapewnił prezydent Warszawy.

Pytany, czy Hanna Gronkiewicz-Waltz, za której prezydentury była rozbudowywana „Czajka”, jest odpowiedzialna za ewentualne nieprawidłowości w trakcie realizacji inwestycji, odrzekł, że koncepcje budowania kolektora pod Wisłą pojawiły się wcześniej.

Rafał Trzaskowski zapytany, czy podziękuje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za pomoc rządu, zadeklarował, że jak tylko rurociąg będzie funkcjonował w 100 proc., to na pewno tak zrobi.

– Rząd pomaga w takich sytuacjach, to jest całkowicie normalne. Cieszę się, że po tej fazie narzekania, wyciągania konsekwencji, rząd po trzech dniach podjął decyzję, że jednak trzeba pomóc – stwierdził prezydent Warszawy.

Pytany o samą budowę powiedział, że przez pierwsze dwa dni politycy PiS „wyciągali konsekwencje”. – Natomiast jeśli chodzi o samą budowę, to była dobra współpraca – powiedział.

źródło:

Wyprawka to porażka! Kolejna kompromitacja prezydenta Trzaskowskiego!

– To totalna porażka. W wyprawce jest kosz mojżeszowy, który przydaje się w opiece nad noworodkiem. Moje dziecko ma pięć miesięcy i mogę go wyrzucić, bo dziecko jest za duże i może z niego wypaść – mówi Wirtualnej Polsce mama, która dostała wyprawkę kilka dni temu. Dziecko urodziła w kwietniu.

– Władze zapowiadały, że wyprawka będzie zawierała wszystkie rzeczy dla noworodka, co uwolni rodziców od wielu zakupów. A co jest w środku? Paczka mokrych chusteczek, dwie szmatki, ręcznik i mały kocyk. Dobrze chociaż że dwa body są w trochę większym rozmiarze – dodaje kobieta.

Według prezentowanego przez urząd miasta projektu, w wyprawce znajdować miały się kosmetyki, gryzaki, zestaw do pielęgnacji, książeczka, termometr, aspirator, pieluchy i ubranka. – To był pilotażowy zestaw. Rodzice, którzy go testowali, wydali opinie, na podstawie których stworzyliśmy nowy zestaw – wyjaśnia WP Magdalena Łań z warszawskiego ratusza.

Według Łań, stołeczni urzędnicy są świadomi, że część wysłanych rodzicom rzeczy jest już nieprzydatna. – Mieliśmy opóźnienie z przetargiem. Kosze mojżeszowe mogą być już za małe, ale za to dwa ubranka daliśmy w większym rozmiarze – tłumaczy.

Jest jednak spora grupa rodziców, do których wyprawka w ogóle nie dotarła mimo złożonego w kwietniu wniosku. Niektórzy nie mają też żadnych informacji o wyprawce. Urząd miasta zapewnia jednak, że w najbliższych tygodniach wszyscy rodzice dzieci urodzonych po 1 kwietnia, otrzymają świadczenie.

Od 1 kwietnia można składać wnioski o jednorazowe wsparcie rzeczowe “Wyprawka dla Warszawskiego Malucha”. – Mam nadzieję, że taki powitalny prezent dla małej warszawianki czy warszawiaka będzie nie tylko użyteczny, ale będzie także miłą pamiątką radosnego faktu przyjścia na świat nowego obywatela naszego miasta – mówił wówczas Rafał Trzaskowski.

źródło: [Wirtualna Polska]

/ bal

Greenpeace ? – Vistula, help me

Prezydent miasta stołecznego Warszawa pan Rafał Trzaskowski, mam to wszystko ‘gdzieś’, morze Bałtyk jest dużym akwenem i przyjmie to co się rozlało w stolicy (jak zawsze nieporadny, prosty człowiek – dyzma.eu)

The Mayor of the Capital City of Warsaw, mr. #Rafał Trzaskowski, I have it all ‘somewhere’, the Baltic Sea is a large body of water and will accept what has spilled in the capital (as always a clumsy, simple man – dyzma.eu)

A gówno ! Chodźmy stąd bo mnie szlag trafi!Dyzma

Komentarze:
“#Suski o awarii w “Czajce”: To mi przypomina sytuację katastrofy w Czarnobylu”
Minister przyznał też, że “zdarza się, że rury pękają”. – Ale jeśli nie ma reakcji, jeśli ukrywa się ten fakt, jeśli odmawia się pomocy, którą rząd chce i oferuje, to to jest bardzo, bardzo zła sprawa. Tymczasem się schowali. Obradował sztab kryzysowy. Myślę, że ten sztab kryzysowy będzie obradował nad tym jak wybrnąć z tej sytuacji, jak przedstawić ludziom, że to jest wina Prawa i Sprawiedliwości – skwitował.” (Updated on: Wrz 1, 2019 @ 10:53)

“#Henryk Kowalczyk skomentował awarię oczyszczalni ścieków Czajka. – To niezwykle groźne zjawisko. Mogło dojść do potężnych szkód środowiskowych – tłumaczy. Jak zaznacza, do katastrofy doszło we wtorek o godz. 5. Uszkodzone miały być już dwa kolektory. Minister środowiska zapewnia, że rząd deklaruje pomoc władzom Warszawy” (Updated on: Wrz 1, 2019 @ 10:55)

“#Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Renata Tomusiak.
“We wtorek rano mieliśmy awarię jednego kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni ‘Czajka’. Dzień później okazało się, że również drugi kolektor przestaje funkcjonować – powiedziała Tomusiak.
Śledztwo prokuratury
“Od rana trwa wielki kryzys ściekowy” – ocenił na konferencji zorganizowanej w okolicy miejsca wycieku w oczyszczalni “Czajka”, warszawski radny Sebastian Kaleta” (Updated on: Wrz 1, 2019 @ 11:02)

 “#Zdaniem Joachima Brudzińskiego awarię dałoby się usunąć szybciej, jednak na drodze do uporania się z problemem ścieków stoi warszawski ratusz. – Nie Twitter jest tu najważniejszy oraz próba lansowania się na awarii – skomentował wypowiedź byłego szefa MSWiA Rafał Trzaskowski.” (Updated on: Wrz 1, 2019 @ 11:10)

 “#Jesteśmy spóźnieni o kilka dni, bo gdyby wtedy była odpowiednia reakcja (prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego – przyp. red.) i gotowość do współpracy z ministerstwami środowiska, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej i obrony narodowej to być może ten ponton by już stał i ta alternatywna linia byłaby ciągnięta – mówił w sobotę w Szczecinie Joachim Brudziński.” (Updated on: Wrz 1, 2019 @ 11:13)

 “#Pan Andruszkiewicz: To będzie symbol rządów Trzaskowskiego, wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz skomentował awarię oczyszczalni ścieków “Czajka” w Warszawie, która doprowadziła do zrzutu nieczystości do Wisły. ” I wy chcecie rządzić Polską…?!” – pyta polityk.” (Updated on: Wrz 1, 2019 @ 11:24)

 “#EUROposeł Patryk Jaki przez prawie dob…ę @trzaskowski_ ukrywał wyciek ścieków do Wisły. Warszawie grozi katastrofa ekologiczna, zagrożone mogą być unikalne rezerwaty przyrody. A spółka jest pełna zadowolonych z siebie działaczy PO.” (Updated on: Wrz 1, 2019 @ 11:35)

Martwe szczury na brzegu zanieczyszczonej Wisły [WIDEO] – Updated on: Wrz 5, 2019 @ 08:38

Tuż za miejscem zrzutu ścieków z lewobrzeżnej Warszawy, na brzegu Wisły leżą martwe szczury – informuje portal wPolityce.pl. Rzeczniczka GIOŚ Agnieszka Borowska poinformowała w środę, że w surowych ściekach komunalnych wylewanych do Wisły mogą znajdować się także ścieki z zakładów przemysłowych – powstaje więc zagrożenie skażenia metalami ciężkimi i substancjami ropopochodnymi.

Reporter telewizji wPolsce.pl wybrał się nad Wisłę, w miejsce, które znajduje się poniżej zrzutu ścieków z uszkodzonych kolektorów oczyszczalni „Czajka”. Na nagraniu zarejestrował rzekę zanieczyszczoną ściekami, które od ponad tygodnia – po awarii rurociągu pod rzeką, wpływają do wody.

Stolica pobiera wodę z ujęć znajdujących się powyżej miejsca, gdzie nieczystości trafiają do rzeki. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapewnia, że woda w stolicy jest „bezpieczna i można ją pić”.

Warszawski ratusz poinformował, że przyczyną wycieku najprawdopodobniej był błąd przy montażu rur.

Miejskie służby prowadzą ozonowanie tych ścieków, co ma usuwać większość bakterii. Zdaniem Inspektoratu Ochrony Środowiska może to jednak zaszkodzić niektórym organizmom w rzece.

źródło: [

Szef ludowców ostro atakuje Trzaskowskiego

Relacje między PSL a PO coraz bardziej napięte. Szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz po ogłoszeniu decyzji o samodzielnym starcie PSL, zdecydował się na otwartą krytykę wywodzącego się z szeregów dawnych koalicjantów Rafała Trzaskowskiego. Stwierdził, że prezydent Warszawy popełnił błędy. W jakiej sprawie?

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w wywiadzie w TVN24 powtórzył swój postulat o budowie dwóch bloków opozycji: centrowego i lewicowego. – Przeprowadziliśmy analizy. (…) Dwa bloki na opozycji to większa skuteczność i szansa, żeby zatrzymać samodzielne rządy jednej partii – powiedział. – Lewicowy, który jest możliwy i potrzebny Polsce. Umiarkowane centrum my budujemy. I naturalnym oczywiście partnerem wydaje się być Platforma, ale ona musi się określić – powiedział.

– To nasi wieloletni koalicjanci, podchodzimy do nich z szacunkiem, do wielkości ich klubu i partii – dodał.
“Podpisanie karty LGBT było błędem”

Odniósł się krytycznie do niektórych lewicowych postulatów, które głosili działacze tej partii. W jego opinii prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski “popełnił błąd” podpisując kartę LGBT.

Stwierdził, że myślenie o jak najszerszej koalicji “przegrało w wyborach europejskich”.

– Powtarzanie tego samego eksperymentu, z tymi samymi składnikami, w ten sam sposób i oczekiwanie innych efektów jest błędem – mówił. – Lista zbyt szeroka odrzuca skrzydła. Wyborca z lewicy, jak zobaczy centrowca z PSL, powie “nie, oni nigdy nie zrealizują naszych postulatów”, z drugiej strony nasz wyborca, jak zobaczy kogoś, kto jeszcze przed chwilą mówił o liberalizacji aborcji i mówi, że będzie to jeden z najważniejszych postulatów w Sejmie, to zostanie w domu
– podkreślił lider PSL.

Kosiniak-Kamysz przekazał też, że “naturalny deadline” (termin), jeśli chodzi o przedwyborcze koalicje, to “ten tydzień”. – To nie jest mój deadline, to naturalny deadline nas wszystkich. O tym też mówią przedstawiciele Platformy – mówił.
“Przykro mi, że Trzaskowski musiał iść w tym marszu”

Z kolei w poniedziałkowym wywiadzie dla Polsat News szef ludowców odniósł się do udziału prezydenta Warszawy w Paradzie Równości. – Ubieranie sobie durszlaka na głowę i profanowanie jednej z najważniejszych modlitw dla katolików, jest nie do przyjęcia, jest obleśne i się na coś takiego nie zgadzam – mówił w “Wydarzeniach i Opiniach” Kosiniak-Kamysz.

– Przykro mi, że Rafał Trzaskowski musiał iść w tym marszu – ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz. – Popełnił błąd, będąc na Paradzie Równości – dodał.

źródło: TVN24, Polsat News, PAP)

Pan Ziemkiewicz ostro o Trzaskowskim: Prymitywny totalniak

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zakazał manifestacji i zgromadzeń publicznych 1 maja. W pochodzie miały wziąć udział m.in. środowiska narodowe. “Pan Trzaskowski po raz kolejny pokazał się jako prymitywny totalniak który gdyby mógł zakazałby wszelkich odmiennych poglądów – a swoje narzuciłby siłą” – ocenia publicysta “Do Rzeczy” Rafał Ziemkiewicz.

Czy “Marsz Suwerenności” organizowany przez Konfederację nie przejdzie ulicami Warszawy? Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zakazał manifestacji i zgromadzeń publicznych 1 maja. W pochodzie miały wziąć udział także środowiska narodowe. Ratusz informuje, że powodem zakazu jest m. in. “wcześniejsze zajęcie terenu przez Kancelarię Prezydenta RP”.

Ratusz wyjaśnia, że w obu przypadkach przyczyną zakazu jest uprzednie “zajęcie terenu przez Kancelarię Prezydenta RP”. Kancelaria miała otrzymać zezwolenie na zajęcie pl. Zamkowego w celu organizacji uroczystości Narodowego Święta 3 Maja z udziałem Prezydenta RP. Ratusz podkreśla, że istotne są względy bezpieczeństwa, a na placu mają pracować maszyny ustawiające podesty i trybuny.

“Pan Trzaskowski po raz kolejny pokazał się jako prymitywny totalniak który gdyby mógł zakazałby wszelkich odmiennych poglądów – a swoje narzuciłby siłą, tak jak prawa LGTBQ. Sąd po raz kolejny unieważni bezprawny zakaz, ale warto dostrzec zamordyzm PO w pełnej krasie” – napisał na Twitterze Rafał Ziemkiewicz.

źródło: Twitter / @R_A_Ziemkiewicz / kga

Wielka awaria oczyszczalni w Warszawie. A opentany Rafał Trzaskowski: spuszczamy ścieki do Wisły

Doszło do poważnej awarii oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie. Jak poinformował prezydent miasta Rafał Trzaskowski, ścieki są „kontrolowanie spuszczane do Wisły”. Na pytanie, ile nieczystości trafia do rzeki, odpowiedział: „3 metry sześcienne na sekundę”.

W ratuszu zwołano sztab kryzysowy. Usterka w oczyszczalni ma dotyczyć kolektora ścieków. Aby móc ustalić faktyczną przyczynę i skutki awarii, trzeba było oczyścić rury – tłumaczył dziś Trzaskowski. Z tego powodu ogromna ilość ścieków zostanie wpompowana do Wisły. Fala nieczystości już teraz płynie do Płocka.

Czy mamy do czynienia z bombą ekologiczną – i to za kadencji prezydenta tak często mówiącego o ekologii? Jutro sztab kryzysowy ma zebrać się ponownie, więc być może będziemy wiedzieć więcej

źródło: [ msn ]

2019-08-01 : W 75-Rocznicę powstania warszawskiego, prezydent Rafał Trzaskowski, nadal rujnuje Warszawę

Ks. Wąsowicz: Chwała powstańcom należy się na wieki

– Są takie momenty w naszym życiu, gdy trzeba być wiernym wartościom, w których się zostało wychowanym. Takim momentem było Powstanie Warszawskie. Pokazuje nam ono, że tych wartości nie da się rozstrzelać, nie da się zakopać w bezimiennych grobach, zniszczyć – one prędzej czy później wrócą. W tym sensie powstańcy odnieśli zwycięstwo – wskazuje w rozmowie z portalem tvp.info ks. Jarosław Wąsowicz SDB, duszpasterz polskich kibiców.

Powstanie zaangażowało wielu warszawiaków, nie tylko żołnierzy i cywilów, ale też duchownych. Około 150 przedstawicieli kleru pełniło posługę przy oddziałach powstańczych. To spore zaangażowanie nie było przypadkowe…

To był wynik zaangażowania duchownych w działalność Polskiego Państwa Podziemnego. W zasadzie od września 1939 roku wstępowali oni najpierw do Związku Walki Zbrojnej, który później przekształcił się w Armię Krajową, także do konspiracji związanej z obozem narodowym – do Narodowych Sił Zbrojnych. W efekcie, gdy powstanie wybuchło, ci księża angażowali się w pomoc duchową powstańcom. Podkreślić trzeba jednak, że nie tylko ci duchowni, którzy byli zrzeszeni w AK, także wielu innych. W ten sposób wypełniali swoją misję duszpasterską, szli z sakramentami świętymi, z pomocą do potrzebujących, odprawiali msze święte. Byli po prostu ze swoimi wiernymi. Służyli im w tych trudnych powstańczych warunkach do końca.

Księża zapłacili wysoką daninę krwi, w walkach i masakrach urządzanych przez Niemców zginęło około pięćdziesięciu duchownych.

To była konsekwencja ich wyboru. Dzielili los swoich wiernych, nie szukali dróg ucieczki, ginęli we wszystkich masowych egzekucjach, począwszy od rzezi Woli, a niektórzy już w pierwszych dniach powstania. Kilku z nich doczekało się za to chwały męczeństwa. Dość wspomnieć już wyniesionych na ołtarze ks. Józefa Stanka, pallotyna, który w ostatnich dniach powstania zrezygnował z możliwości przeprawy pontonowej na drugi brzeg Wisły. Podczas pacyfikacji Czerniakowa został wzięty do niewoli, a 23 września powieszono go na stule, po torturach na zapleczu magazynu przy ulicy Solec. Został wyniesiony na ołtarze w gronie 108 męczenników II wojny światowej. Jego piękna ikona znajduje się w kaplicy jego imienia przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Takich przykładów było więcej.

Oczywiście. W gronie błogosławionych męczenników widzimy choćby ks. Michała Czartoryskiego, dominikanina wywodzącego się ze znakomitego rodu arystokratycznego, zasłużonego dla Polski, który jako kapelan brał udział w walkach na Powiślu w Zgrupowaniu AK „Konrad”. W momencie gdy powstanie upadało, nie wycofał się w powstańczymi oddziałami, nie skorzystał z możliwości ukrycia się przed Niemcami jak mu proponowano, tylko pozostał do końca. Z grupą ciężko rannych powstańców i cywilów przebywał w piwnicach firmy Alfa-Laval i tam nie opuścił tych chorych, aż do śmierci. Niemcy rozstrzelali go razem z chorymi. On również został wyniesiony na ołtarze w 1999 roku. Danina krwi była olbrzymia, a wśród zamordowanych kapłanów znajdowało się wiele wspaniałych postaci. Można o nich napisać wiele książek, zresztą już sporo się takich pozycji ukazało, inne publikacje na ten temat wciąż powstają. Uważam, że takie książki mają ogromne znaczenie dla współczesnych duchownych – one pokazują jak być wiernym swojemu powołaniu do końca.

Jaka była rola duchownych podczas powstania, ograniczała się tylko do niesienia posługi duszpasterskiej?

Chodziło w ich posługę, zwłaszcza o podnoszenie na duchu tych, którzy walczyli, tych, którzy tracili najbliższych. Zdecydowana większość księży nie brała bezpośredniego udziału w walkach powstańczych, chociaż tacy się też zdarzali. Przede wszystkim służyli opieką, sakramentami. Zachowało się wiele fotografii z czasów powstania z mszy św. odprawianych w kamienicach, w ruinach powstańczych, księża odprawiali pogrzeby i chowali wiernych nawet na podwórkach. Zresztą zawsze w takich sytuacjach – podobnie było podczas kampanii wrześniowej czy w oddziałach partyzanckich – główna rola kapłanów to podnoszenie na duchu, także podnoszenie morale żołnierzy. To była rola nieoceniona.

Był też choćby ks. Antoni Czajkowski, który walczył z Niemcami z bronią w ręku. Jego legenda wciąż jednak nie może się przebić.

Historycy, zwłaszcza ci, którzy się powstaniem zajmowali naukowo, pokazywali głównie postaci o znanych nazwiskach. Widzimy w tym gronie kapłanów takich jak ks. Jan Zieja, później znany kaznodzieja i działacz opozycji, czy ks. Tomasz Roztworowski, ks. Wacław Karłowicz, ks. Jan Salamucha – to są postacie najbardziej znane. Natomiast takich księży jak ks. Czajkowski było wielu. Wśród salezjanów trafił się też kapłan, ks. Stanisław Ormiński ps. Pałka, który był zaprzysiężony w Armii Krajowej i brał udział w powstaniu. Zaproponował m.in. model budowy barykad pod bezpośrednim ostrzałem nieprzyjaciela. 14 marca 1980 roku w Londynie nadano mu Krzyż Armii Krajowej, ustanowiony 1 sierpnia 1966 roku przez dowódcę AK gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego dla upamiętnienia wysiłku żołnierza Polski Podziemnej w latach 1939–1945. Ponadto za walkę w czasie II wojny światowej został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Medalem Wojska. Takie postacie się zdarzały, chociaż większość księży była jednak zaangażowana w działalność duszpasterską, podnoszącą powstańców na duchu. Taką najbardziej znaną postacią jest chyba ks. Józef Warszawski, „Ojciec Paweł”, który walczył w Zgrupowaniu „Radosław”. Wiele jego kazań się zachowało, bardzo podnoszących na duchu, szczególnie, kiedy broniono Starówki i kilkukrotnie podczas kazania wypowiedział słowa: „Sprawa nasza, sprawą Boga”. Są dzisiaj często cytowane w wielu publikacjach. Szczegółowe opisanie zaangażowania duchownych podczas powstania czeka jeszcze na historyka, który to dość dokładnie opisze.

Oprócz księży były jeszcze siostry zakonne, które również ponosiły ogromną ofiarę.

Posługiwały jako pielęgniarki, sanitariuszki. Należały do większości zakonów, które funkcjonowały w Warszawie. Było wiele znamienitych, bohaterskich sióstr, które wspierały walczących i rannych, wiele z nich poniosło śmierć, kiedy Niemcy dokonywali masakr i podpaleń szpitali, klasztorów, kościołów. W piwnicach budynków sakralnych często ukrywali się cywile, wiele sióstr i księży zginęło razem z nimi. Jeszcze raz odwołam się do mojego zgromadzenia. Salezjanie prowadzili na ulicy Siemca (obecnie Wiślana – przyp. red.) na Powiślu kościół i zakład wychowawczy z drukarnią i warsztatami, które Niemcy spalili. 4 września w tym zakładzie został spalony żywcem brat zakonny ko. Jan Cedro SDB, kiedy Niemcy niszczyli budynek przy pomocy miotaczy ognia. Ofiarą takiego mordu był też ks. prof. Jan Mazerski SDB, wykładowca Salezjańskiego Instytutu Teologicznego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zginął 31 sierpnia pod gruzami kościoła św. Kazimierza sióstr sakramentek na Starym Mieście, gdzie trafił 18 sierpnia. Przez kolejne dni, podczas najcięższych walk posługiwał tym, którzy przebywali w podziemiach klasztoru. Już po wojnie odnaleziono jego ciało z otwartym brewiarzem. On do końca zachował spokój. To także piękna postać, która czeka na zajęcia należnego miejsca w panteonie męczenników.

Salezjańscy wychowankowie zakonu dołączali do oddziałów pomocniczych, pełnili funkcje gońców i łączników, działali w Harcerskiej Poczcie Polowej i wyróżniali się ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem.

W powstaniu brało udział wielu naszych wychowanków. Jest wiele pięknych postaci, harcerzy Szarych Szeregów, powstańców warszawskich, którzy przed wojną wychowywali się w salezjańskich zakładach. Muszę nadmienić, że przed II wojną światową prowadziliśmy w Warszawie trzy placówki – parafię przy bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa na Pradze, tam podczas wojny m.in. ukrywano Żydów. Działał zakład na Powiślu z kościołem Świętej Rodziny – to był jedyny kościół, który nie został odbudowany po wojnie – oraz sierociniec przy ulicy Litewskiej. Te zakłady starały się w czasie okupacji normalnie funkcjonować. Normalnie w tym sensie, że prowadziły pracę wychowawczą z dziećmi i młodzieżą, z sierotami. W tym gronie odnajdujemy wielu konspiratorów. Przykładowo, w zakładzie ks. Siemca na Powiślu funkcjonowała szkoła podchorążych Narodowych Sił Zbrojnych. Dziś na gmachu bursy salezjańskiej, który odzyskaliśmy po latach komunistycznych, widnieje tablica upamiętniająca szkołę NSZ.

W jakich akcjach brali udział wasi wychowankowie?

To między innymi zamach na Franza Kutscherę, w jego konsekwencji doszło zresztą do aresztowania kilkunastu salezjanów w lutym 1944 roku. Trafili oni do obozów koncentracyjnych, część z nich zginęła. W tej fali aresztowano choćby dwóch żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego – ks. Stanisława Janika SDB ps. Kruk i ks. Jana Cybulskiego SDB ps. Czachar, którzy w konspirację zaangażowali się już jesienią 1939 roku. To były znakomite postaci wśród kapelanów AK. Odbierali egzaminy maturalne z religii na tajnych kompletach, ale też chociażby współpracowali z doktorem Januszem Korczakiem w akcji ukrywania dzieci żydowskich, w tym przypadku w salezjańskim sierocińcu. To pokazuje skalę zaangażowania mojego zgromadzenia w działalność konspiracyjną na rzecz dzieci i młodzieży.

Salezjanie zawsze słynęli z pracy z młodzieżą, ich posługa miała duży wpływ na morale żołnierzy, którzy często mieli po kilkanaście lat…

Dla nas ci wychowankowie są darem od Pana Boga. Historycy salezjańscy przez wiele lat nie zajmowali się tematyką wojennych losów naszych wychowanków. Pojawiła się ona w orbicie zainteresowań dopiero, gdy wśród 108 męczenników II wojny światowej wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II, znalazło się pięciu naszych wychowanków, którzy byli zaangażowani w działalność Narodowej Organizacji Bojowej. Za tę działalność zostali aresztowani i straceni w Dreźnie w 1942 roku. Na ołtarze zostali wyniesieni dzięki temu, że podczas uwięzienia dali mocne świadectwo wiary. Kiedy zostali aresztowani i zorientowali, że nie wyjdą na wolność, odwoływali się do duchowego dziedzictwa ks. Jana Bosko. Codziennie modlili się o to, żeby móc do swojego serca jeszcze raz przyjąć Pana Jezusa, żeby móc się wyspowiadać. Modlili się za wstawiennictwem Wspomożycielki Wiernych – Madonny ks. Bosko. Pocieszali innych współwięźniów. Pozostawione przez nich świadectwo przesądziło, że Kościół zdecydował się ich wynieść na ołtarze. Ta beatyfikacja była też o tyle ważna, że w gronie historyków salezjańskich i historyków współpracujących z nami, zwłaszcza z IPN, zaczęliśmy szukać innych wychowanków zaangażowanych w walkę niepodległościową i okazało się, że podobnych postaci jest bardzo wiele.

Ogrom pracy.

Z doktorem Rafałem Siechułą z poznańskiego oddziału IPN przygotowuję od kilku lat słownik salezjańskich wychowanków, którzy brali udział w konspiracji w czasie II wojny światowej, walczyli w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie albo w szeregach Żołnierzy Wyklętych. Jedną z ikon jest Danuta Siedzikówna ps. Inka, bo ona też była wychowanką salezjańską z Różanegostoku. Mamy wiele pięknych postaci. Myślę, że jest to efekt głównej myśli pedagogicznej św. Jana Bosko, któremu zależało, aby młodych ludzi wychowywać nie tylko na dobrych chrześcijan, ale również na prawych obywateli. Z tego powodu to wychowanie patriotyczne było bardzo mocno akcentowane w salezjańskim systemie wychowawczym i stąd takie piękne owoce.

Którzy z waszych wychowanków szczególnie zapisali się w Powstaniu Warszawskim i samej konspiracji?

Można by wymienić wielu. Na uwagę zasługuje choćby Jerzy Wyrzykowski z 57 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej, która działała przy salezjańskim zakładzie na Siemca. On zginął już 11 listopada 1939 roku, zastrzelony podczas rozklejania patriotycznych ulotek. Kazimierz Kardaś ps. Orkan, który był żołnierzem słynnego „Parasola”, jako dowódca Akcji Stamm (nieudana próba likwidacji Waltera Stamma – wysokiego oficera SD miała miejsce 6 maja 1944 roku – przyp. red.) został ciężko ranny, nie doczekał powstania. Wielu wychowanków było zaangażowanych w kolportaż Biuletynu Informacyjnego i za to trafiło do Auschwitz. W powstaniu walczył m.in. nasz wychowanek Zbigniew Kuciewicz. Należał do Zgrupowania „Chrobry II”, złożonego w większości z żołnierzy NSZ, które walczyło w Śródmieściu. Po zakończeniu działań wojennych brał udział w działalności podziemia antykomunistycznego w ramach struktur Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Wymieniać można jeszcze bardzo wielu i to w samej Warszawie, a salezjanie przed wojną prowadzili działalność na terenie niemal całej II Rzeczpospolitej. Bardzo wiele naszych zakładów znajdowało się na terenie Kresów Wschodnich i tam też duchowni i wychowankowie byli zaangażowali w działalność konspiracyjną i wspieranie głównie Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

Polscy salezjanie ponieśli duże straty podczas II wojny światowej, z sześciuset zakonników przed wojną zginęła lub wyjechała ponad połowa.

Zginęło ponad sześćdziesięciu. Wielu było więzionych w obozach koncentracyjnych, niektórzy z nich już pozostali na Zachodzie, bądź wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych, ale dalej prowadzili działalność w obrębie zgromadzenia salezjańskiego. To zgromadzenie międzynarodowe, więc z tym większych problemów nie było.

Niemcy szczególnie tępili Kościół, co miało złamać ducha Polaków.

Wszystkie zakony i cały Kościół w Polsce ucierpiały podczas II wojny światowej. Zginęło około jednej trzeciej duchownych, w niektórych diecezjach nawet połowa, warto to przy różnych okazjach związanych z okupacją przypominać. Zwłaszcza dziś, kiedy podnoszą się głosy, że Kościół za mało zrobił w kwestii ukrywania Żydów – to kompletna bzdura. Duchowni – szczególnie w tym pierwszym okresie wojny – należeli do głównych ofiar Niemców, wystarczy wspomnieć przebieg Intelligenzaktion. W Kraju Warty do października 1941 roku aresztowano większość duchownych, wywożono ich głównie do KL Dachau, gdzie ponosili śmierć męczeńską. Księża i siostry zakonne trafiali też do innych obozów koncentracyjnych.

Mordowanie duchownych przybrało na sile podczas Powstania Warszawskiego. Świadczą o tym masakry, jak ta w klasztorze jezuitów przy Rakowieckiej na Mokotowie.

Część z tych duchownych znajduje się w drugiej grupie męczenników II wojny światowej, której proces beatyfikacyjny jest obecnie na etapie rzymskim. Kiedy się czyta wspomnienia tych, którzy przeżyli pod stosem trupów masakrę na Rakowieckiej, to przechodzą ciarki po plecach.

Jak z tej perspektywy można oceniać wpisywanie znaku krzyża w swastykę, jak robią to niektóre środowiska?

To jest jakieś jedno wielkie nieporozumienie. Polska najwięcej wycierpiała z rąk niemieckich i sowieckich. Kultywowanie jakiejkolwiek pamięci o nich, o ich systemach totalitarnych w Polsce to skandal. Oba systemy totalitarne był programowo wymierzone w Kościół, oba bardzo konsekwentnie zwalczały chrześcijaństwo, zwłaszcza w katolickim wydaniu, ale w Rosji też w prawosławnym. To właśnie Kościół – jako też wspólnota wiernych, bo przecież większość Polaków, którzy ginęli to byli ludzie wierzący, praktykujący – był celem nazistów i komunistów. Nasze podziemne wojsko w program swojej walki wpisywało, że Polska ma być wolna i katolicka. Wpisywanie swastyki w krzyż to ignorancja, albo jakaś głęboka deprawacja.

Polacy szli do walki z hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”, za te wartości ginęli.

Tak, choć z tym hasłem, nawet w samej armii różnie bywało. Spór o hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” na żołnierskich sztandarach trwał przez całe dwudziestolecie międzywojenne, podczas okupacji, w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. To jest temat na dłuższą dyskusję, ale generalnie w sercach ludzi, którzy upominali się o wolną Polskę, na pewno to hasło było bardzo głęboko zakorzenione.

Powstanie Warszawskie trwało tylko 63 dni, ale na stałe wpisało się w polską historię i martyrologię. W naszej historii było wiele tragicznych powstań, co przesądziło, że właśnie to stało się tak silnym symbolem?

To powstanie podsumowywało cały okres działalności konspiracyjnej w ramach Polskiego Państwa Podziemnego. To była największa bitwa rozegrana przez Armię Krajową w czasie II wojny światowej. Staje się ona dziś symbolem nieugiętej walki, tego, że Polacy są w stanie zapłacić najwyższą cenę za wolność, za Ojczyznę.

Niektórzy kwestionują tę ofiarę.

Podnoszą się głosy niektórych historyków, którzy z perspektywy czasu mają prawo różnie oceniać ten zryw narodowy. W mojej ocenie chwała powstańcom należy się na wieki. Ten niezwykły czyn zbrojny w obronie stolicy, w obronie polskiej godności, zapisał się pięknymi zgłoskami w naszej historii. Tak jak mówi pomnik „Gloria Victis” – Chwała zwyciężonym, bo właśnie oni zostali zwyciężeni, ale nie zostali pokonani. Powstanie Warszawskie w czasach PRL wciąż było symbolem walki z okupantami, odwoływały się do niego kolejne pokolenia tych, którzy upominali się o polską godność. Wśród powstańców widzimy także wybitnych działaczy opozycji w Polsce, zwłaszcza w „Solidarności”. To pokazuje, że powstanie niosło Polaków przez kolejne dziesięciolecia i niesie aż po dzień dzisiejszy. Widzimy, że dziś już nikt nie stara się kwestionować choćby uroczystości upamiętniających powstańców, że one nie są już jakimś lokalnym wydarzeniem, ale w całej Polsce zwłaszcza młodzi ludzie kultywują pamięć o powstaniu. Stało się ono powstaniem narodowym, myślę, że tak zostanie. Cieszę, że pamiętamy tę walkę i tych ludzi.

Po latach niszczenia pamięci o Powstaniu Warszawskim jego legenda ożyła. Czym można wytłumaczyć tak imponujący renesans pamięci o tym zrywie?

Żeby to wyjaśnić, trzeba się odwołać do ważnych momentów upamiętniających powstanie, a więc po pierwsze do prezydentury prof. Lecha Kaczyńskiego, który postanowił utworzyć Muzeum Powstania Warszawskiego i zaczął honorować żyjących jeszcze powstańców. Dużą rolę w tym mieli także młodzi ludzie, zwłaszcza kibice Legii Warszawa. Należy też pamiętać, że kiedy te obchody państwowe miały niewielki oddźwięk, to młodzi podnieśli powstańcze sztandary, opiekowali się kombatantami, organizowali spotkania z żyjącymi bohaterami, organizowali także niezależne obchody. Dziś wiele z tych wypracowanych wówczas form, jak chociażby zatrzymanie się w godzinę W, jak upamiętnianie wszystkich miejsc pamięci związanych z powstaniem czy marsz pamięci, na stałe wpisało się w program obchodów kolejnych rocznic naszego narodowego zrywu. Kilkanaście lat temu, kiedy się to wszystko rodziło, miałem okazję być goszczonym przez kibiców Legii. 1 sierpnia od rana do wieczora był dniem wypełnionym różnymi wydarzeniami, takimi niemedialnymi, jak złożenie zniczy pod jakąś małą tabliczką, zwożenie powstańców na uroczystości na Powązkach, bo okazało się, że nikt się nie troszczył, by ci starsi ludzie mogli w nich uczestniczyć. Dziś na szczęście jest już inaczej, rozmach uroczystości jest niezwykły i niech tak pozostanie.

Mało które środowisko tak zaangażowało się w krzewienie pamięci o Powstaniu Warszawskim jak to, które ksiądz się reprezentuje, czyli kibice.

Jeszcze przyjdzie czas na prace historyczne czy socjologiczne, które ten fenomen opiszą. To przywracanie pamięci o polskich bohaterach nastąpiło w momencie, kiedy władza państwowa, ówcześnie rządzący, ograniczali program historii w szkołach, zbytnio nie promowano postaw patriotycznych, a bardziej kosmopolityczne. Wówczas nagle, oddolnie, ten fenomen upamiętniania Powstania Warszawskiego wyrósł od kibiców Legii, potem kibiców Śląska Wrocław, którzy zaczęli upominać się o Żołnierzy Wyklętych, kibiców Lecha upamiętniających Powstanie Wielkopolskie, czy Lechii Gdańsk pamiętających o walce „Solidarności”. Dziś jest to wszechobecne. Teraz nikt się temu nie dziwi, ale jeszcze kilkanaście lat temu kibice – na stadionach, poprzez różnego rodzaju oprawy, marsze, wiece, dbanie o groby, o żyjących jeszcze kombatantów – powoli, krok po kroku przywracali normalność, która dziś już na szczęście funkcjonuje. O tym też warto pamiętać.

Jakie przesłanie płynące z powstania jest najbardziej atrakcyjne dla młodego pokolenia? Walka? Poświęcenie? Patriotyzm?

Chyba to, że nigdy nie należy się poddawać, że nie warto kalkulować. Świat dziś wszystko kalkuluje, co mi się opłaca, co mi się nie opłaca, natomiast są takie momenty w naszym życiu, gdy trzeba być wiernym wartościom, w których się zostało wychowanym. Powstanie Warszawskie pokazało, że Polskie Państwo Podziemne, także ludność cywilna, włączyły się w tę wielką narodową walkę o wolność, która była kontynuowana, bo przecież później byli Żołnierze Wyklęci, kolejne dekady w PRL, gdzie wciąż pojawiali się młodzi ludzie odwołujący się do tych samych wartości. Powstanie nam pokazuje, że tych wartości nie da się rozstrzelać, nie da się zakopać w bezimiennych grobach, zniszczyć – one prędzej czy później wrócą. W tym sensie powstańcy odnieśli zwycięstwo.

Powstanie Warszawskie powinno łączyć wszystkich Polaków, ale wciąż jest podział na zwolenników i krytyków tego zrywu. Czy kiedyś uwolnimy się od tego podziału, a zapanuje tylko szacunek do walczących jak lwy powstańców?

Jeżeli chodzi o spór historyków, to powinien on się dokonywać na poziomie akademickim, bo na wszystkie tematy trzeba dyskutować, analizować dokumenty, źródła archiwalne. To są ważne dyskusje i one powinny się toczyć. Zresztą większość z tych, którzy uważają, że Powstanie Warszawskie było błędem jednak nie kwestionuje bohaterstwa żołnierzy, czy tego przesłania, które powstanie ze sobą niesie. O wiele gorsze jest to, że wciąż w przestrzeni publicznej działają funkcjonariusze systemu totalitarnego, na przykład była funkcjonariuszka SB, która w ubiegłym roku rozwiązała jeden z marszy upamiętniających powstanie. Teraz jakiś poseł wpisuje znak Polski Walczącej, święty dla nas znak, w tęczę. To są ludzie, którzy profanują pamięć i wciąż tacy, zwłaszcza z lewej strony, będą się pojawiać, bo dla nich te wartości, historia Polski, są sprawami nieważnymi i oni zawsze starali się je torpedować, wyśmiewać naszych bohaterów, kpić z martyrologii, a tymczasem jako chrześcijanie wiemy, że męczeństwo jest wyrazem największego świadectwa wierności.

Nie martwi księdza, że powstanie przestaje być wydarzeniem historycznym, pamięć o nim okazją do zadumy, a staje się skomercjalizowanym happeningiem?

Aż tak to nie, weźmy pod uwagę, że Muzeum Powstania Warszawskiego stało się punktem zwrotnym, który pozwolił uporządkować także wiele prac naukowych. Przy muzeum powstały biblioteka, archiwum, udało się wiele zrobić dla dokumentacji historycznej, dzięki którym może teraz dochodzić do dyskusji tych, którzy się tą tematyką zajmują. Wciąż też na nowo odkrywamy wiele kart, powstają filmy, można dyskutować – mniej lub bardziej udane, ale one powstają. Wiem, że TVP finalizuje konkurs w sprawie filmu fabularnego na temat rzezi Woli. Coś się cały czas dzieje wokół pamięci o powstaniu i bardzo dobrze.

Bardziej mi chodziło o sprzedawanie koszulek, gadżetów, czy nawet kijów bejsbolowych z kotwicą Polski Walczącej.

Z kijami bejsbolowymi to jest przesada i profanacja moim zdaniem. Co do reszty uważam, że to idzie w dobrą stronę. Żyjemy w świecie popkultury i młodzi ludzie próbują zaakcentować swoje poparcie dla czegoś, w tym wypadku chcą upamiętnić polskich bohaterów i to jest akurat piękne. Cieszę się, że więcej młodych ludzi chodzi po polskich ulicach ze znakami Polski Walczącej, z postaciami żołnierzy Armii Krajowej, czy Żołnierzy Wyklętych niż z Che Guevarą, którego już praktycznie nie widać. To jest jak najbardziej poprawne, tak jak te wszystkie utwory hip-hopowe, czy murale upamiętniające polskich bohaterów. To jest jak najbardziej pozytywny przejaw popkultury. [źródło:TVP.info]

Wawelskie smoki wypijają warszawską Wisłę – Co na to Trzaskowski?

Wisła w Warszawie sięga 42 cm. Nie kursuje Pliszka.

Warszawa wstrzymała kursy promu Pliszka. To w związku z niskim poziomem wody w Wiśle. Wodowskaz na warszawskich bulwarach pokazuje 42 centymetry. Rekord odnotowano w 2015 roku – było to 26 cm.

Warszawa, 13.07.2019. Niski stan wody w Wiśle, 13 bm. w Warszawie. Na wysokosci mostu Œl¹sko-D¹browskiego Wis³a ma tylko 44 cm. Rekorowo niski poziom rzeki odnotowano w 2015 roku, by³o to 26 cm. (kf) PAP/Leszek Szymañski

Wody jest tak mało, że musieliśmy zawiesić kursowanie promu Pliszka łączącego most Poniatowskiego ze Stadionem Narodowym – mówi Magdalena Potocka z Zarządu Transportu Miejskiego.

Nie jest możliwe uruchomienie promu. Nie znamy też terminu powrotu kursów. Wszystko jest uzależnione od poziomu wody. Zachęcamy oczywiście do korzystania z innych atrakcji Warszawskich Linii Turystycznych. Przypominamy o pozostałych trzech promach kursujących przez Wisłę – dodaje.

Pozostałe promy to Słonka łącząca Cypel Czerniakowski z Saską Kępą, Wilga kursująca na trasie Podzamcze fontanny – Zoo i Turkawka z Nowodworów do Łomianek.

źródło: RDC | Autor: Natalia Gorzelnik/PG